ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ – ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ (Κανονικός 1 – 1)

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ : Τσεφάϊ , Ντούλας, Παναγιωτίδης, Χαλιάσος ( 70΄ Ζούκας ), Κρητικός, Λαμπράκος ( 60΄ Τσέλα), Ρετζόφ, Παούρης, Τζαμαλής, Σκούφης ( 86΄ Νίκολι ), Τσάτσα

ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ : Ηρακλής, Βενάκης, Στασινόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μπίζι, Παπαχειμώνας ( 60΄ Σιώζος ) , Έρμαλ, Σκόρδος ( 46΄ Λουσαράκης ) , Κούρτι, Βαζλαματζής ( 78΄ Κοντοπάνος ) , Τσιτιμάκης

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΣΚΟΡΑΡΙΣΜΑ
Αλλά τα κατάφερε χάρις στις αποκρούσεις των πέναλτι από τον Τσεφάϊ
.
Παρά τη συντριπτική υπεροχή του ο Άρης πέρασε στην επόμενη φάση στα πέναλτι με 2-1 με τον κανονικό αγώνα να λήγει 1-1 , χωρίς τέρματα η παράταση και 2-1 τα πέναλτι
Στο 11΄ από μεταβίβαση του Παούρη ο Τζαμαλής έκανε το 1-0.
Στο 25΄ ισοφάρισε ο Άγιαξ 1 – 1 όταν σουτ του Βαζλαματζή βρήκε πλάτη αμυνομένου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.
Καταιγισμός χαμένων ευκαιριών από τον Άρη στο 20΄σε κεφαλιά του Παούρη στο 55΄σουτ του Σκούφη, στο 67΄σουτ του Τσάτσα, στο 75΄ σουτ του Ρετζόφ, στο 76΄ σουτ του Τζαμαλή,
Η παράταση κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Άρη να επιτίθεται χωρίς τελικό αποτέλεσμα.
Στο 91΄ σουτ του Νίκολι άουτ, στο 106΄κεφαλιά του Κρητικού μόλις άουτ και στο 116΄ δύο σουτ του Τζαμαλή απέκρουσε από 5 μέτρα ο Ηρακλής.
Αξίζει να σημειωθεί ότι από τα 5 αρχικά πέναλτι του Άρη 3 βγήκαν άουτ και ένα απέκρουσε ο Ηρακλής ενώ από τα 5 του Άγιαξ δύο πέρασαν άουτ και δύο απέκρουσε ο Τσεφάϊ.Στα επόμενα 2 ένα βγήκε άουτ και ένα απέκρουσε (3ο) ο Τζεφάϊ