«Santa» στην 4αδα, Αγία Βαρβάρα για όνειρα μεγάλα!

Το «gipedo.eu» καταγράφει την σπουδαία επιτυχία της ανδρικής ομάδας!

Την συμμετοχή της στην τελική φάση του Πρωταθλήματος της Ε.Κ.Α.Σ.Α.Μ.Α.Θ εξασφάλισε, την πρώτη μέρα της Άνοιξης του έτους 2020, η ανδρική ομάδα καλαθοσφαίρισης της Αγίας Βαρβάρας! Το συγκρότημα των πετυχημένων προπονητών, Μυτικόπουλου και Παλλάδα, επικράτησε, πριν μερικές ώρες, του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με σκορ 67-59, εκτός έδρας, με συνέπεια να έχει λάβει το δικαίωμα της διεκδίκησης της ανόδου στη Γ’ Εθνική. Αναλυτικά, το περιεχόμενο της ανακοίνωσης, την οποία έχουν εκδώσει τα στελέχη της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας, σχετικά με το συγκεκριμένο γεγονός.

«Μεγάλο διπλό για την ανδρική μας ομάδα, στην Αλεξανδρούπολη απέναντι στον Εθνικό. Με την νίκη αυτή, η ομάδα μας κλείδωσε την τετράδα και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό την τρίτη θέση!!!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, και η διαφορά άλλαζε συνεχώς χέρια χωρίς όμως να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι ήταν καλά διάβασμενοι και ανταποκρίθηκαν στην πίεση σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να βρίσκουν εύκολα καλάθια στο επιθετικό transition, στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε τελικά ισόπαλο 17-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας είχε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και οι γηπεδούχοι πήρανε προβάδισμα 6 πόντων, που τελικά έκλεισε στο 32-31, με ένα εκπληκτικό τρίποντο του αρχηγού Μπάμπη Ζωτίδη σε νεκρό χρόνο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν διαφορετικά πράγματα στο γήπεδο σε άμυνα και επίθεση και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 48-46. Το τελευταίο δεκάλεπτο ειχε δύο όψεις. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με άμυνα ζώνης έχτισαν μια διαφορά 6 πόντων. Στη συνέχεια όμως ένα εκπληκτικό δίλεπτο με τους Ρότσα και Μητρούλη να πυροβόλανε από τα 6.75′ έδωσε την διαφορά στην ομάδα μας, την οποία και διαχειρίστηκε το τελευταίο δίλεπτο.

Διαιτητές : Αλεξόπουλος- Μιχέλης
Δεκάλεπτα 17-17, 32-31, 48-46, 59-67

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Τελουδης): Μελένιος, Σιταρίδης 12(4), Θεολογίδης 12(3), Σισίου , Μίχος 2, Παπαδουδης 13, Τσάγιας 7, Σιόντης, Γερακακης, Πασιάς 5(1), Κανάκης 7, Παπαλαμπίδης 1.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικοπουλος Παλλάδα): Παράσχου 10(2), Καντζάλης, Κωνσταντάρας 2, Ρότσας 3(1), Ζωτιδης 3(1), Μητρούλης 14(4), Φερδερίκος, Παπακωνσταντίνου 16, Θανάση, Ντάτσης, Μπαλαμπουγιουκης Πελ 17(1), Μπαλαμπουγιουκης Δημ. 2.

Ευχαριστούμε την ομάδα του Εθνικού για την άψογη φιλοξενία».

Το «διπλό» στο Δημοκρίτειο!

Την περασμένη αγωνιστική, η ανδρική ομάδα καλαθοσφαίρισης της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας είχε επικρατήσει του Δημοκρίτειου με σκορ 64-52, εκτός έδρας, στα πλαίσια του Πρωταθλήματος της Ε.Κ.Α.Σ.Α.Μ.Α.Θ! Αναλυτικά, το Δελτίο Τύπου, το οποίο έχουν εκδώσει τα στελέχη του σωματείου σχετικά με το συγκεκριμένο γεγονός.

«Πολύ σημαντική νίκη για την ανδρική μας ομάδα, απέναντι στο σκληροτράχηλο Δημοκρίτειο, μια ιδιαίτερα αθλητική ομάδα, με πολύ ταλέντο. Η ομάδα μας ανταποκρίθηκε στο «physical game» των γηπεδούχων και πίεσε σε όλο το γήπεδο , υποχρεώνοντας τους να υποπέσουν σε λάθη και σε συνδυασμό με τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα κατάφερε να φύγει νικήτρια από το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνή.

Διαιτητές : Τσαούση – Μιχέλης

Δεκάλεπτα : 11-15, 25-26, 39-51 και 52-64

Δημοκρίτειο (Δόλωμα-Μπουντας): Σαριμπαλίδης 5(1), Αυγερινός, Μπέγκο 5(1), Σταύρου, Σκουτέλης 14(2), Μερισιώτης 10, Μπελεγράτης 6(1), Κυριαζής 2, Στρατάκης 4, Θεοχαρίδης , Μαρκογιαννάκης 4, Γεωργίου 2.

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος – Παλλάδα) : Παράσχου 8(2), Μπαλαμπουγιουκης Δ., Κοντογιάννοπουλος, Ρότσας 17(5), Ζωτιδης 2, Μητρούλης 9(3), Φερδερίκος , Παπακωνσταντίνου 7, Κωνσταντάρας 6, Ντάτσης 2, Μπαλαμπουγιουκης Πελ. 10(2), Πρασίνης 3».