Μια αθλητική…αυτοκτονία υπέστη, το Σάββατο το μεσημέρι, η ομάδα Παγκορασίδων του Δ.Α.Σ Δραπετσώνας, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο αντίστοιχο Πρωτάθλημα της Ε.Σ.Π.Ε.Δ.Α με απρόβλεπτο τρόπο! Η ομάδα του έξοχου και έμπειρου προπονητή, κ. Πλήθη, ηττήθηκε, το Σάββατο, με 3-2 σετ από τον Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 2-0 σετ και 24-19 στο γ’ σετ, στο κλειστό γυμναστήριο της Δραπετσώνας.
Συνεπώς, η ιστορική ομάδα δε θα συμμετάσχει στο προσεχές «φάιναλ-φορ» της Ε.Σ.Π.Ε.Δ.Α, χωρίς, όμως, αυτό το γεγονός να έχει προκαλέσει απαισιοδοξία στις τάξεις του σωματείου. Αναλυτικά, λοιπόν, το περιεχόμενο του Δελτίου Τύπου, το οποίο έχουν εκδώσει τα στελε΄χη του συλλόγου, σχετικά με το συγκεκριμένο γεγονός.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ – ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ 2-3 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΌ ΤΟ FINAL-4
Έπρεπε να φτάσουμε στον 14ο φετινό αγώνα, για να υποστεί το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας, την πρώτη του ήττα, η οποία έμελλε να ήταν και καταδικαστική, καθώς αποκλειστήκαμε από τη συνέχεια του θεσμού, που είναι το final-4.
Η ήττα ήταν από τον ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ με 2-3 (25-22, 25-23, 25-27, 23-25, 10-15) σε 2 ώρες και 38΄.
Η Δραπετσώνα Βολει έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ, προηγήθηκε με 2-0 και 24-19 στο 3ο σετ και αν και είχε 5 ευκαιρίες στη διάθεση της για την ολοκλήρωση του αγώνα και τη νίκη με 3-0, στο σημείο εκείνο δείξαμε αυτοκτονικές τάσεις και με συνεχόμενα λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στην πολύ καλή Αργυρούπολη να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και αποκτώντας καλή ψυχολογία, να φτάσει στην απρόσμενη νίκη.
Πάντως στα κορίτσια αυτά, μόνο συγχαρητήρια αξίζουν, γιατί ενώ κανένας δε μας υπολόγιζε και όλοι μας είχαν για εύκολους αντίπαλους. κατάφεραν και ήταν μέχρι σήμερα η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, νικώντας μεγαλύτερους στο δέμας αντίπαλους, εντυπωσιάζοντας όλους με το βόλεϊ που έπαιζαν, γιατί δούλευαν ακατάπαυστα κάτω από τις οδηγίες του κ. Πλήθη, φτάνοντας στο σημείο να έχουν μάθει το άθλημα σε όλες του τις εκφάνσεις.
Μπορεί η φετινή ομάδα να μην είχε τη δυναμικότητα της περσινής, όμως τα κορίτσια κατάφεραν και έφτασαν όσο πιο μακρυά μπορούσαν. Απέδειξαν ότι η ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, είναι εδώ, πάντα δυνατή και μάχιμη και τα κορίτσια μας, πολύ σύντομα θα γευτούν τους καρπούς της δουλειάς τους.
Στο γυμναστήριο προσήλθε αρκετός κόσμος που δημιούργησε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα για τα κορίτσια μας, δυστυχώς όμως απογοητεύθηκε.