Πάλεψε ο Φιλαθλητικός Λαμίας!

Η μάχη της ομάδας με τη Φθία Λαμίας!

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – Α.Π.Σ.ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ  1-3 ( 25-23 , 19-25 , 20-25 ,19-25 )

Στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι για το 2015 η ομάδα μας ηττήθηκε από την Φθία με 1-3 σε ένα παιχνίδι με πολλά λάθη στην άμυνα που φάνηκε το κενό που υπήρχε στην θέση του LIBERO για την ομάδα του Φιλαθλητικού.

Η Φθία εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των τυπικά γηπεδούχων και πίεσε στο σέρβις τους 2 υποδοχείς του Φιλαθλητικού δημιουργώντας προβλήματα.

Στο 1ο σετ με πίεση από το σέρβίς για τον Φιλαθλητικό Λαμίας πήρε κεφάλι στο σκορ και κράτησε μια διαφορά 5 πόντων την οποία και κράτησε μέχρι τα μέσα του σετ, σιγά σιγά η Φθία με την σειρά της πίεσε στο σέρβις και μείωσε την διαφορά στον πόντο 24-23 αλλά με ψυχραιμία το σετ κατέληξε στον Φιλαθλητικό.

Στο 2 σετ οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 15 όπου εύκολα λάθη των παιχτών του Φιλαθλητικού στην άμυνα έδωσαν αέρα 3-4 πόντων στην Φθία όπου και κράτησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ με 19-25 .

Στο 3 σετ συνεχίστηκαν τα λάθη στην άμυνα και το καλό σέρβις των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την αδυναμία των γηπεδούχων  όπου αγωνιζόντουσαν  χωρίς Libero δώσανε προβάδισμα 4-5 πόντων στην ομάδα της Φθία την οποία παραλίγο να χάσει στο 18-20 αλλά πάλι τα λάθη εμφανιστήκαν στην αμυντική γραμμή του Φιλαθλητικού και  ήρθε το 20-25.

Στην συνέχεια ο Φιλαθλητικός ρίσκαρε και πίεσε από την γραμμή του σερβίς παίρνοντας κεφάλι στο σκορ  με 9-4 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα . Πίεσαν την υποδοχή των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με την κακή ανάπτυξη στο παιχνίδι του Φιλαθλητικού προηγήθηκαν με 9-11 και 12-18.Υπήρξε προσπάθεια να γυρίσει το παιχνίδι  αλλά εύκολα λάθη φέρανε το τελικό 19-25 και 1-3 για την ομάδα της Φθία.

Οι επίσημες υποχρεώσεις τελείωσαν για το Φιλαθητικό Λαμίας για το 2015 στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ευχόμαστε καλές γιορτές σε όλον τον κόσμο με υγεία και ευτυχία. Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το 2016.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φιλαθλητικός  Λαμίας : Ζαρκάδας , Αθανασίου , Μπενίατας , Νάτσιος , Καλαθάς , Στάςικος , Κοτσίλης , Πιτσογιάννης , Μαυρωνάς

Α.Π.Σ.ΦΘΙΑ Λαμίας 🙁 Μακρής) Δημουλάς , Πλιάτσικας , Κοντοκώστας , Αραμπόπουλος ,Κόκκοτας , Αντωνακάκης . Γιαννέλης , Μπελούμπασης , Γαληρόπουλος , Γαληρόπουλος , Μακρής , Ράπτης