Η νέα επιτυχία της ανδρικής ομάδας μπάσκετ του συλλόγου!

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για του Άνδρες του συλλόγου μας, καθώς επικράτησαν σε μια δυνατή έδρα όπως αυτή της Ακράτας με 70-65 της τοπικής ομάδας για την 5η αγωνιστική ημέρα του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής. Η ομάδα μας έπιασε πολύ καλή απόδοση σε μια αναμέτρηση που παίχτηκε όμορφο μπάσκετ.

Σε εξαιρετική ημέρα βρέθηκαν τόσο ο Χρήστος Σκαλωμένος που σημείωσε 16 πόντους, αλλά και ο Δημήτρης Βαρσαμούλης που σκόραρε 17 πόντους, όμως όλοι οι αθλητές του Γιάννη Καράμπελα έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό σε άμυνα και επίθεση, ώστε να έρθει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη. Πλέον η ομάδα μας κοιτά το επόμενο παιχνίδι εντός έδρας με τον Γλαύκο την Κυριακή (13/11, 17:00) όπου θα επιδιώξει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί.

Ο σύλλογος μας θα ήθελε να εκφράσει τις θερμότερες ευχαριστίες του προς την Διοίκηση της Ακράτας για την άψογη σε όλα φιλοξενία που παρείχε στην ομάδα μας και το όμορφο κλίμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση και δεσμευόμαστε να ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο στο Ίλιον.

Το ματς

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φάνηκε πως το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Ακράτα να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν άλλαξε ρυθμό, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν σε απόσταση αναπνοής με το κλέισιμο του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34-33. Άξιο λόγου το “Coast to Coast” του Λεωνίδα Βαϊδάκη περίπου 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο οποίος διέσχισε σχεδόν όλο το γήπεδο και άφησε την μπάλα στο καλάθι μειώνοντας από 34-31 σε 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Χρήστο Σκαλωμένο και Δημήτρη Βαρσαμούλη πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 53-49 δείχνοντας πως οδηγείται προς την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπόρεσε και βρήκε λύσεις και από την περιφέρεια με τα δύο τρίποντα του Άρη Φουντά και μια τρίποντη άμεση απάντηση του Χρήστου Σκαλωμένου σε τρίποντο της Ακράτας, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και ένα λεπτό πριν τέλος να μπει μπροστά με +7 (60-67) και κάπου εκεί να κλειδώσει την υπόθεση νίκη. Η Ακράτα δεν το έβαλε κάτω βρήκε λύσεις να μειώσει, όμως η πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας και η εμπειρία των αθλητών μας έφεραν τη νίκη με 70-65 σε μια δύσκολη έδρα.

Ακράτα-Ένωση Ιλίου 65-70

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-33, 49-53, 65-70

Διαιτητές: Μαγκαφάς-Ρίζος

Ακράτα (Ζίζηλας): Σαρίκας 17 (1), Λάππας 13 (1), Λάφης 12, Ολύμπιος, Κατωπόδης, Πολύδερας, Γ. Μανταλβάνος 2, Μπιτσάκος 2, Κ. Μανταλβάνος 9, Μαλλής 6 (2), Σακελλαρίου, Βεσκούκης 4.

Ενωση Ιλίου (Καράμπελας-Σώχος): Βαϊδάκης 7 (1), Ι. Μπέλλας 4 (1), Αρχιμανδρίτης, Φούντας 10 (2), Θ. Πανουτσόπουλος, Τσολάκης 7, Σκαλωμένος 16 (1), Οδ. Μπέλλας 9, Κ. Πανουσόπουλος, Στρατομήτρος, Βαλσαμούλης 17, Γεωργιάδης.