Θετικό ξεκίνημα για την ανδρική ομάδα μπάσκετ!

Με το… δεξί μπήκαν οι άνδρες του συλλόγου μας στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής, καθώς επικράτησαν με 89-70 εντός έδρας της Πεύκης.

Η ομάδα μας έχοντας ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο κυρίως όπου παγίωσε διψήφια διαφορά και την ανέβασε ακόμη και πάνω από τους 20, έφτασε σε μια άνετη επικράτηση στην πρεμιέρα.

Το παιχνίδι

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα συνεχώς με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά την Πεύκη με 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ένωση βρήκε περισσότερες λύσεις, με την αναμέτρηση να δείχνει από νωρίς πως το σκορ θα πάει ψηλά αφού το επί μέρους της δεύτερης περιόδου βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 29-22 και να έχει αποκτήσει ένα προβάδισμα 5 πόντων στο ημίχρονο με 46-41.

Στην Τρίτη περίοδο η Ένωση έχοντας πολύ καλή επιθετική λειτουργία και σφίχνοντας την άμυνα της περισσότερο, είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο αριθμό και να κλειδώνει εκεί με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 64-54.

Με την είσοδο των δύο ομάδων στο τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε πως η νίκη έγερνε προς την Ένωση, καθώς η Πεύκη δεν έβρισκε λύσεις, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και με το γκάζι πατημένο για δέκα λεπτά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους για να κλειδώσει στο τελικό 89-70 και το +19 για την ομάδα μας.

Άξιο λόγου οι τέσσερις παίκτες μας που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, Γιάννης Τσολάκης (17π.), Οδυσσέας Μπέλλας (15π.), Λεωνίδας Βαϊδάκης (15π.) και Γιάννης Μπέλλας (14π.), όπως επίσης και το ότι η ομάδα μας σημείωσε 12 τρίποντα στην αναμέτρηση.

Επίσης θα θέλαμε να δώσουμε ένα θερμό ευχαριστώ στον φίλαθλο κόσμο της Ένωσης που γέμισε το Κλειστό και έδωσε την ενέργεια του στους παίκτες μας και τους περιμένουμε όλους στα επόμενα εντός έδρας παιχνίδια.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα μας στις 23/10 με αντίπαλο τον Ίκαρο Ν.Σμύρνης εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική, καθώς την 2η αγωνιστική η ομάδα μας θα εκτίσει το ρεπό της.

Θα ακολουθήσει βίντεο από την αναμέτρηση τις επόμενες ημέρες.

Ένωση Ιλίου – Πεύκη 89-70

Δεκάλεπτα: 17-19, 46-41, 64-54, 89-70

Διαιτητές: Αναστασίου – Πλιάκας

Ένωση Ιλίου (Καράμπελας – Σώχος): Τσολάκης 17(2), Μπέλλας Οδ.15 (3), Βαϊδάκης 15(2), Μπέλλας Γ. 14(4), Σκαλωμένος 9, Γεωργιάδης 6, Φουντάς 5(1), Στρατομήτρος 4, Πανουσόπουλος Κ. 2, Βαρσαμούλης 2, Πανουσόπουλος Θ., Αρχιμανδρίτης.

Πεύκη (Ζερβουλάκος): Σημαιόπουλος 22(2), Τσιουμπρής 11(1), Τσαμπής 10, Πλουτέσκι 9(1), Κουκάκης 6, Κυριαζόπουλος 5(1), Τάγαρης 4, Μελάς 3(1), Τσάκος, Χασάπης, Πολύζος, Ίβκοβιτς.