Νέα σπουδαία νίκη για την ιστορική ομάδα!

Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη για τον Γ.Σ. Ηλιούπολης στο Βύρωνα, όπου κέρδισε την Δόξα με 2-3, ανατρέποντας μάλιστα το εις βάρος του 2-0 που είχε διαμορφωθεί στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι παίκτες της ομάδας μας παρουσιάστηκαν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και πήραν μια σπουδαία νίκη, τόσο λόγο αντιπάλου και έδρας, όσο και για το γεγονός ότι ανέτρεψαν το 2-0, μετατρέποντας το σε 2-3, παίζοντας παράλληλα και πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα μας  και κατάφεραν να προηγηθούν με ωραίο σουτ  από το του Πλουμή από το ύψος της περιοχής. Η ομάδα της Δόξας ήταν καλύτερη σε όλο σχεδόν το διάστημα του πρώτου μέρους του αγώνα, με τους παίκτες της να δημιουργούν και να χάνουν ευκαιρίες.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα μας,  παρά το γεγονός ότι δεν είχε βρει τα «πατήματά» της, θα μπορούσε σε δύο  με τρεις περιπτώσεις να δημιουργήσει κίνδυνους στην περιοχή των γηπεδούχων, όμως οι παίκτες ανακόπηκαν λανθασμένα με υποδείξεις οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να παρουσιάζεται διαφορετική, να κυκλοφορεί την μπάλα καλύτερα και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, ενώ η Δόξα προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, πράγμα  που έγινε με αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γεωργουδάκης.

Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση και με την σέντρα σχεδόν πέτυχε ένα πολύ ωραίο  με εντυπωσιακή «λόμπα» του Γάγγου, μειώνοντας το σκορ σε 2-1. Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Μάκη Μπαλαγιάννη, γυρίζοντας και την ψυχολογία των ομάδων.

Το αποτέλεσμα ήταν η Ηλιούπολη να καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Γεμιστό και να μην μείνει σε αυτό, αλλά να καταφέρει να πάρει και τη νίκη με υπέροχο πλασέ του Ανδριανόπουλου.

Δόξα Βύρωνος: Α. Βακερλής, Μαραγκουδάκης, Μλόατζης, Γ. Βακερλής, Γκουντελίτσας, Ντίας Μάρκες, Κασσιανός (67΄Βιέννας), Ρόβας, Πλουμής, Γεωργουδάκης, Παρασκευόπουλος (70΄Κότοφ).

Γ.Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Τερεκανίδης, Μπρούσαλης (57’ Τσαπαλής), Ρωμανός, Τερλελής, Βαμβακερής (57΄Θάνος), Σκούρας, Γάγγος, Μελετιάδης (75΄Χουχουλής)., Γεμιστός, Ανδριανόπουλος, Συμεωνίδης

Διαιτητής: Δημήτριος Καλογερόπουλος
Βοηθοί: Νικόλαος Τσαγκάρης, Γεώργιος Κουντουρέλης