Η νέα επιτυχία της ανδρικής ομάδας καλαθοσφαίρισης!

Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες του συλλόγου μας, καθώς για την 10η αγωνιστική ημέρα του 1ου ομίλου της Γ΄Εθνικής επικράτησαν με 90-79 του Άρη Πετρούπολης.

Για την ομάδα μας δεν αγωνίστηκαν οι Φάνης Αρχιανδρίτης, Ταξιάρχης Στρατομήτρος, Κωνσταντίνος Πανουσόπουλος και Χρήστος Σκαλωμένος των οποίων τα δελτία είχαν κρατηθεί στην αναμέτρηση με την Κόρινθο και αναμένεται η απόφαση κι έτσι τις θέσεις τους αναπλήρωσαν οι Έφηβοι Κωνσταντίνος Μαζιάνης, Γιάννης Κατσαρός και Γιάννης Τσορμπατζόγλου.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε δυνατά πέρασε μπροστά με μια διαφορά επτά πόντων (4-11) στο τρίτο λεπτό, όμως η Ένωση βρήκε τις λύσεις κάλυψε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 18-17. Στην δεύτερη περίοδο οι αθλητές του Γιάννη Καράμπελα ανέβασαν την διαφορά στο +9 (30-21) στα μισά του δεκαλέπτου την οποία και διατήρησαν μέχρι το 17′ (35-26), όμως εκεί ο Άρης Πετρούπολης βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια και έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 40-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση μπήκε και πάλι δυνατά στην άμυνα πιέζοντας τον Άρη με αποτέλεσμα να ανεβάσει γρήγορα την διαφορά και πάλι στο +9 (53-44) στα τρία πρώτα λεπτά και να την διατηρήσει μέχρι το κλείσιμο όπου και προηγήθηκε με 63-54. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο 68-56 (32′), όμως σε εκείνο το σημείο ο Άρης βρήκε άμεσα τις λύσεις επιστροφής στο ματς και μείωσε την διαφορά στους τέσσερις 68-64 (5’30”) πριν το τέλος. Η αντίδραση της Ένωσης ήταν άμεση και μέσα σε δύο λεπτά ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο 77-66 (3’30”) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 90-79.

Σε εξαιρετική ημέρα ο Γιάννης Τσολάκης που σκόραρε 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν τόσο ο Οδυσσέας Μπέλλας με 21 πόντους, όσο και οι Γιάννης Μπέλλας με 16 πόντους και τέσσερα τρίποντα και Άρης Φουντάς με 13 πόντους και δύο τρίποντα.