Κέρδισε εντυπώσεις, «κλειδώνει» την 3η θέση!

Το «gipedo.eu» τοποθετείται στη μάχη της Αγίας Βαρβάρας Καβάλας!

Η αντίσταση του πρωτοπόρου, Αρίωνα Ξάνθης, ήταν ισχυρή για την Αγία Βαρβάρα Καβάλας, η οποία πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει του αντιπάλου της! Το συγκρότημα από την πανέμορφη μακεδονική πόλη ηττήθηκε από τον Αρίωνα, εκτός έδρας, με σκορ 70-63 στην παράταση, ωστόσο χρειάζεται μόνο μια νίκη στα επόμενα δύο ματς, προκειμένου να κατακτήσει την 3η θέση. Αναλυτικά, το περιεχόμενο του Δελτίου Τύπου, το οποίο έχουν εκδώσει τα στελέχη του συλλόγου για το συγκεκριμένο γεγονός.

«Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στην παράταση, η ανδρική μας ομάδα ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Αρίωνα Ξάνθης και χρειάζεται πλέον μια νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια για να κλειδώσει την τρίτη θέση.

Η Σάντα παρατάχθηκε με απουσίες , όπως και ο Αρίωνας. Έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα και πήρε προβάδισμα 9-0 με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν ψύχραιμα και να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ισορροπία στο σκοράρισμ
α και εγκλώβισαν με την άμυνα τους την ομάδα μας, που ήταν εξαιρετικά άστοχη έξω από τα 6.75, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-30. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα μας πήρε ξανά το προβάδισμα και έκλεισε με 44-42. Στην τέταρτη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε χέρια και χρειάστηκε ένα buzzer beater σουτ του αρχηγού μας Ζωτίδη για να οδηγηθούμε στην παράταση 59-59. Εκεί ο φιλοξενούμενοι πήγαν σε πιο ορθολογικές επιθέσεις , εκμεταλλεύτηκαν τις ελεύθερες βολές και κέρδισαν δίκαια τον αγώνα με σκορ 63-70.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αρίωνα που ευτύχησε να έχει στις τάξεις της δύο εκπληκτικούς εφήβους, τους Ρουμογλου 32(5) και Καλλίδη 20(1) που πέτυχαν συνολικά τους 52 από τους 70 πόντους της ομάδας τους.

Παράδειγμα προς μίμηση για όλους μας. Ευχόμαστε να φτάσουν ψηλά και να τους καμαρώνουμε στις μεγάλες εθνικές κατηγορίες!!!

Καλωσορίζουμε στην ανδρική μας ομάδα τους Βασ. Βρεττό και Βασ. Δρόσο από την εφηβική μας ομάδα, που σήμερα πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους!

Διαιτητές : Λαλλα-Μυσιρλης

Δεκάλεπτα : 15-15, 25-30, 44-42, 59-59 , Παρ(63-70).

Αγία Βαρβάρα (Μυτικοπουλος Παλλάδα Ζαρωτιαδης): Μπαλαμπουγιουκης Δημ 15(3), Καντζάλης, Κωνσταντάρας 2, Μητρούλης 5(1), Ζωτιδης 2, Μπαλαμπουγιουκης Πελ 14, Φερδερίκος , Παπακωνσταντίνου 15, Θανάση, Ντάτσης 10, Βρεττός, Δρόσος.

Αρίων Ξάνθης (Θερμός – Παπαδόπουλος): Καρανικολιδης 1, Καλλίδης 20 (1), Ζαρωτιαδης, Τσίτσος 7(1), Τουμπαριδης 4, Μπουτσακτσή 2, Ρουμογλου 32 (5), Αρβανιτίδης 4.

Υ.Γ Περισσότερες πληροφορίες για τον σύλλογο μπορεί να βρεί κάποιος μέσω του ακόλουθου »λινκ». https://www.facebook.com/1646046112372426/posts/2436721243304905/».