Αήττητη σε 10 αγώνες και ακάθεκτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος της «Pre League» Γυναικών διατηρείται η γυναικεία ομάδα πετοσφαίρισης των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πευκών. Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ κέρδισε, προ ημερών, τον Πανιώνιο με 3-2 σετ εκτός έδρας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, όπως αναφέρεται στο ακόλουθο Δελτίο Τύπου.

«Με εντυπωσιακή ανατροπή και νίκη στην έδρα του Πανιωνίου ολοκλήρωσαν το 2022 οι Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων.

Η ομάδα του Γιάννη Χαριτωνίδη αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τάι μπρέικ, σώζοντας παράλληλα και δύο ματς μπολ του Πανιωνίου στο τέταρτο σετ (24-22, 24-23), ολοκληρώνοντας τη χρονιά με 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ανατροπή έκανε και ο Πορφύρας στην έδρα του, καθώς ο Ναύαρχος Βότσης πήρε το πρώτο σετ, στη συνέχεια οδήγησε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, με την ομάδα του Πειραιά να το κατακτά με 15-11.

Δύσκολη νίκη με 3-0 πανηγύρισαν οι Αμαζόνες στην έδρα της Κορίνθου, με όλα τα σετ να κρίνονται με το μίνιμουμ της διαφοράς. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά από 11 αγωνιστικές βρίσκεται στην 2η θέση, ισόβαθμη με τον Απολλώνιο αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Η ομάδα του Κερατσινίου από την άλλη, πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμάτας και με το τρίποντο (3-0) άφησε στο -3 την ομάδα της Μεσσηνίας.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στη Θεσσαλονίκη, με την Ελπίδα Αμπελοκήπων να φεύγει νικήτρια από την έδρα της συμπολίτισσας Χ.Α.Ν.Θ. με 3-2 σετ, παίρνοντας το τάι μπρέικ με 19-17!

Γ.Σ. Πανιώνιος – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 2-3 (25-23, 25-11, 13-25, 26-28, 11-15)

Διαιτητές: Ράντσιου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος.

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμητρα Λυκογιάννη): Άλβαρεζ, Καρέλια, Τσίμα, Σαΐνι, Βασιλαντωνάκη, Διόλη / Λεωνίδου (λ), Τζαγκαράκη (λ), Λιόλιου, Μιλεντίγιεβιτς, Παπαδοπούλου, Τσιγαρίδα.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Κομλένοβιτς, Ματσαρόκη, Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Πλακιά, Καραφουλίδου / Μπάλλα (λ), Βεζυργιαννίδου, Μιχοπούλου, Ιωαννίδου, Τόλιου, Βούζα».