Την πρόκριση από την ελβετική ομάδα, Γκρασχόπερς, έλαβε ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, την αγωνιστική περίοδο, 2002-03, με περιπετειώδη, μάλιστα, τρόπο! Η ομάδα του έμπειρου κόουτς, Άγγελου Αναστασιάδη, η οποία είχε κερδίσει τον αντίπαλο της με σκορ 2-1 στο ματς της Τούμπας, πέτυχε τον σκοπό της στα τελευταάι λεπτά του αγώνα.

Τότε, ο Δημήτρης Μάρκος σούταρε με ευστοχία, ισοφαρίζοντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν, ήδη, προηγηθεί στο σκορ από το πρώτο μέρος με 1-0, στέλνοντας στα…ουράνια τους, περίπου, 6.000 φίλους του «Δικέφαλου» του Βορρά, οι οποίοι είχαν, τότε, ταξιδέψει στη Ζυρίχη για τη διεξαγωγή του αγώνα.

Γκρασχόπερ: Μπορέρ, Γιάγκι, Γκέρμπερ, Σβέγκλερ, Σμίλιανιτς, Καμπάνας, Ταραράτσε, Σπίτσερ (71΄ Μιτρέσκι), Εντουάρντο (85΄ Λιχστάινερ), Μπαρίχο (92′ Πέτριτς), Νούνιεζ.

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Αμπονσά, Ουντέζε, Μάρκος, Φουτσίνι (75΄ Φρούσσος), Κουκιέλκα (46΄ Χασιώτης), Καφές, Κούτσης, Γεωργιάδης, Γιασεμάκης, Οκκάς.