Με νίκη συνδυάστηκε η παρθενική αναμέτρηση του ανδρικού τμήματος του Αθλητή στο Πρωτάθλημα της Β’ Ε.Σ.Κ.Α, για την αγωνιστική περίοδο, 2023-2024. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Α.Σ. Αναγέννησης Πετραλώνων με σκορ 71-69, εντός έδρας, δείχνοντας πως διαθέτουν ισχυρό τμήμα την τρέχουσα χρονιά.

Αναλυτικά, το περιεχόμενο του Δελτίου Τύπου, το οποίο έχουν εκδώσει τα στελέχη του Αθλητή, σχετικά με το πρόσφατο ματς.

«Πρεμιέρα με νίκη για τους Άνδρες, μετά από μια συγκλονιστική σε εξέλιξη αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, 71-69, επί της Αναγέννησης Πετραλώνων, στο Μετς, για τη Β’ ΕΣΚΑ. Η ομάδα μας προηγήθηκε 30-21 και είχε τον έλεγχο του αγώνα ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, 32-31. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και κατάφεραν να προηγηθούν 57-49 με μόλις 65″ για το τέλος. Οι “Αθλητές’ έδειξαν χαρακτήρα, έτρεξαν ένα αναπάντητο σερί 8 πόντων και με δύο εύστοχες βολές στα 0,5” οδήγησαν το ματς στην παράταση. Το δράμα συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο: παρότι ο Αθλητής άρχισε με επιμέρους 6-0, η Αναγέννηση προσπέρασε 67-66. Με ανεξάντλητα ψυχικά αποθέματα, η ομάδα μας ανέτρεψε εκ νέου το σκορ και το μομέντουμ και κλείδωσε την πρώτη νίκη της σεζόν».