Η «Santa» κέρδισε τον Άθλο, η Αγία Βαρβάρα τίμησε την Καβάλα!

Το «gipedo.eu» αναφέρεται στη νέα επιτυχία της ομάδας καλαθοσφαίρισης!

Σε μια, ακόμα, σημαντική νίκη προχώρησε, αυτή την αγωνιστική, η Αγία Βαρβάρα, παραμένοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ε.Κ.Α.Σ.Α.Μ.Α.Θ, με 29, συνολικά, βαθμούς. Το συγκρότημα των έμπειρων προπονητών, Μυτικόπουλου και Παλλάδα, επικράτησε, προ ημερών, του Άθλου Ξάνθης με σκορ 68-61, εντός έδρας, με συνέπεια να βρίσκεται ένα (1) βαθμό μακριά από τη 2η θέση, στην οποία βρίσκεται ο Αρίων Ξάνθης, ο οποίος, όμως, έχει συμμετάσχει σ’ ένα ματς λιγότερο.

Αναλυτικά, το περιεχόμενο της ανακοίνωση των στελεχών του σωματείου, σχετικά με την συγκεκριμένη επιτυχία του συλλόγου.

«Δύσκολη εντός έδρας νίκη για την ανδρική μας ομάδα στο κλειστό γυμναστήριο Ποταμουδίων, απέναντι στον φορμαρισμένο Άθλο Ξάνθης. Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 9-0 πήρε τη διαφορά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 28-19, με τις άμυνες να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν και ο Άθλος ισορρόπησε το παιχνίδι, παίρνοντας σκορ από επιθετικά ριμπάουντ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41-29 και στην επανάληψη οι αθλητές μας μπήκαν νευρικά με αρκετά άστοχα σουτ και πολλά λάθη. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 55-47 με την ομάδα μας να κρατάει διάφορα ασφαλείας 10 πόντων. Λίγα λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα πλησίασαν στους 4 πόντους, που ήταν και η μικρότερη διαφορά στο παιχνίδι. Τελικό σκορ 68-61.

Διαιτητές: Κατρακάρης Μπιλμπίλης

Αγία Βαρβάρα (Μυτικοπουλος Παλλάδα): Παράσχου, Μπαλαμπουγιουκης Δημ 7(1), Κοντογιάννοπουλος Αν., Ρότσας 17(3), Ζωτιδης, Μητρούλης 3(1), Μπαλαμπουγιουκης Πελ 14(4), Παπακωνσταντίνου 13(1), Κωνσταντάρας 3, Ντάτσης 2, Θανάση, Πρασίνης 9.

Άθλος Ξάνθης (Παιτάρης): Τσάλτας, Βλάχος 6, Πατσιαβούρας , Πενλιδης, Αντωνίου 20(3), Καργιδης, Ρουμογλου 13, Μαλακης 7(1), Πετράκης 6, Μυλωνιδης 9(2), Κωνσταντινίδης , Καλαμάρας».

Αποτελέσματα!

ΑΕ Κομοτηνής – Σπάρτακος Διδυμοτείχου 87-41

Θύελλα Φερών – Φιλία Ορεστιάδας 72-52

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Δημοκρίτειο Κομοτηνής 66-69

Αγία Βαρβάρα – Άθλος Ξάνθης 68-61

17:00, Κ.Γ. Μπαλτατζή: Αρίων Ξάνθης – Αίας Κομοτηνής (Ευσταθιάδης – Παπαθεολόγου)

ΑΟ Χρυσούπολης – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης 0-20α.α.