Η μάχη της α’ ομάδας με το “Σίτι”!

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το παιχνίδι της ομάδας μας με το Αιγάλεω, το οποίο έγινε το Σάββατο το απόγευμα στο γήπεδο του Αιγάλεω, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄Αθηνών (2ος όμιλος). Με τον εκτός έδρας αυτό βαθμό η ομάδα μας παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ξεπεράσει ένα δύσκολο αγώνα μακριά από την Ηλιούπολη, ενώ με λίγη τύχη θα μπορούσε να έχει φύγει από το παιχνίδι και με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ιδιαίτερης ποιότητας, ωστόσο η ομάδα μας είχε παραταχθεί με τρόπο που της έδινε την δυνατότητα να μην δημιουργούνται κίνδυνοι στην εστία του Αδάμη και παράλληλα να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά στην ευάλωτη άμυνα των γηπεδούχων. Στο πρώτο μέρος υπήρξε μια ισορροπία με τους «κυανέρυθρους» να έχουν ουσιαστικά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο μέχρι τη στιγμή που η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Γεμιστού στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Από το σημείο εκείνο και για ένα δεκαπεντάλεπτο η Ηλιούπολη έγινε ακόμα πιο επικίνδυνη, πράγμα που επιβεβαιώθηκε με το δοκάρι σε σουτ του Γεμιστού, ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αδάμης.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα η ομάδα μας οπισθοχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα, πράγμα που φαινόταν πολύ πιθανό, όπως εξελισσόταν το ματς, όμως μια στιγμιαία αδράνεια σε μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ των γηπεδούχων έφερε τη μπάλα στην δεξιά πλευρά της περιοχής του Αδάμη, όπου ο Βέρμπης με σουτ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων στο 85ο λεπτό του αγώνα.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να κερδίσει η ομάδα μας, καθώς οι στιγμές που ένιωσε τον κίνδυνο στην εστία της ήταν πολύ λίγες, όμως σε μια από αυτές δέχθηκε το γκολ που σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και έγραψε το τελικό 1-1.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Γιώρας, Παπουτσής, Μπρεστοβίτσκι, Κολοβός, Αρβανίτης (71΄Καλογερής), Παπαθανασίου, Σταύρου (54΄ Τζανέτος), Τουλουβασίλης (69΄Λουϊζίδης), Βέρμπης, Στάμος, Κοκκιναράς.

Γ. Σ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Αδάμης, Μπούρσαλης, Μυτιληνός (86΄Χουχουλής), Τερλελής, Ρωμανός, Σκούρας, Ζουμπουνέλης, Γάγγος (89΄Γάγγος), Γεμιστός, Συμεωνίδης, Βαμβακερής