Νέα σπουδαία νίκη για τον Διομήδη Άργους!

Την 5η συνεχόμενη νίκη του (και την 7η συνολικά σε 10 αγώνες) στην Handball Premier σημείωσε χθες το απόγευμα στη Νέα Κίο ο Διομήδης, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 38-23. Οι Λύκοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι απέναντι στους φιλοξενούμενους, έχοντας πολλές επιθετικές λύσεις, με κορυφαίους σκόρερ τους Αϊβαλιώτη (9 γκολ), Τρουμπέτας (7 γκολ) και Ι. Αργυρού (6 γκολ).

Αφήνοντας πίσω την κακή εμφάνιση και τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο, ο Διομήδης παρουσιάστηκε ανανεωμένος, συγκροτημένος και πειθαρχημένος από την αρχή του παιχνιδιού, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε στα 10 γκολ στο ημίχρονο (19-9).

Η Πυλαία προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 22-17 στο 39ο λεπτό, αλλά ο Διομήδης με ένα εντυπωσιακό σερί 10-1 (από το 39ο έως το 49ο λεπτό) εκτόξευσε τη διαφορά στα 14 γκολ, κλείνοντας στο τελικό 38-23.

Οι Λύκοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Φώτη Μισαηλίδη.

Επόμενος αγώνας και τελευταίος για τον πρώτο γύρο της Handball Premier είναι το ερχόμενο Σάββατο 17 Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη, με αντίπαλο τον Φοίβο Συκεών.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-5, 11-6, 15-8, 19-9 (ημχ.), 22-13, 22-17, 26-17, 32-18, 35-21, 38-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 9, Ταουσάνης 1, Γιόσμου 3, Κρεμαστιώτης 4, Χ. Αργυρού 2, Ι. Αργυρού 6, Μισαηλίδης, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 7, Μπλάτσος, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης 3, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος 1.

ΑΕΣΧΠ (Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης, Σπυρόπουλος 1, Τσαχουρίδης 1, Παπαδόπουλος 7, Ανθομελίδης 4, Κατσαρός, Βραχιολίδης 1, Μιχαηλίδης, Αντωνιάδης, Λασκαρούδης, Ανανιάδης 1, Καλόμοιρος 6, Σιαματάς 1, Παπαγεωργίου 1, Αλατσατιάνος, Τερζίδης.

Διαιτητές: Μερτινιάν- Καραπάνος,

Κόκκινη: 40:39 Ανανιάδης (επικίνδυνο μαρκάρισμα- δεν κρατήθηκε δελτίο), 57:48 Παπαχρήστος (επικίνδυνο μαρκάρισμα- δεν κρατήθηκε δελτίο),

Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 4/4-2/2