Σημαντική νίκη για την ιστορική ομάδα καλαθοσφαίρισης!

Από ionikosbc.gr

Σε ένα από τα καλύτερά του φετινά παιχνίδια, ο Ιωνικός ήταν αφοπλιστικός (ιδίως) επιθετικά και έκαμψε την αντίσταση της Ελευσίνας με 90-72. Πολύ σημαντική η παρουσία των οπαδών της Ομάδας (και από τους δύο συνδέσμους) που «ζέσταναν» τον Πλάτωνα, δεδομένης και της Τετάρτης, δίνοντας έξτρα ώθηση στους παίκτες του Μάριου Γούναρη. Το παρών έδωσε και ο δήμαρχος της πόλης μας, κ. Γ. Ιωακειμίδης. Αρκετά παράπονα από τη διαιτητική αντιμετώπιση που συνάντησε η Ομάδας μας, κατά το πρώτο ημίχρονο.

Ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Παναγιωταρά, Πάντσιο, Πετρόπουλο, Βασιλόπουλο και Βουγιούκα. Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα φρενήρης με τις δύο ομάδες να τρέχουν το γήπεδο και να προσπαθούν να βγάλουν αιφνιδιασμούς.

Ο Ιωνικός βρέθηκε στο 4’ να προηγείται με 13-10, όμως μετά από έναν καταιγισμό τριπόντων από τους Πετρόπουλο και Πάντσιο, η Ομάδα 4 λεπτά αργότερα διεύρυνε το προβάδισμα της στο 27-19. Παρ’ όλα αυτά, η Ελευσίνα με κύρια επιθετική της αιχμή (πέραν του οργανωτή) τον Αβραμίδη, κατάφερνε να είναι κοντά στο σκορ. Σκορ δεκαλέπτου, 31-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελευσίνα μπήκε φουριόζα και με κύρια επιθετική αιχμή τον Μαντζιώρη, πλησίασε στο 33-31 στο 13’. Όμως ο Ιωνικός, ο οποίος ευτύχησε να έχει τον Πάντσιο σε εξαιρετική μέρα, με δικούς του πόντους, έδωσε και πάλι μεγαλύτερη διαφορά στην ομάδα του. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ακολούθησε μία επιθετική πανδαισία, εκατέρωθεν, με όλους τους τρόπους (τρίποντα, σουτ μέσης απόστασης, προσπάθειες κάτω από το καλάθι κλπ.). Για να φθάσουμε προς το τέλος του ημιχρόνου. Ήδη, η κερκίδα «έβραζε» καθώς οι διαιτητές ήταν πολύ ανεκτικοί στο «ξύλο» των παικτών της Ελευσίνας.

Στις τελευταίες στιγμές του ημιχρόνου κι ενώ ο Παναγιωταράς βγάζει εξαιρετική άμυνα στον Αβραμίδη, ο τελευταίος του κάνει φάουλ όμως οι διαιτητές είδαν μεταφορά (?!) στη συνέχεια της φάσης, δίνοντας τη μπάλα στην Ελευσίνα. Με 2.4’’ να απομένουν, οι της Ελευσίνας κάνουν επαναφορά, ο Αβραμίδης αστοχεί στο τρίποντο κι ενώ άπαντες νομίζουν ότι το δεκάλεπτο τελείωσε, δίνεται επανάληψη καθώς ο διαιτητής εξήγησε πως δεν είχε σφυρίξει (?!). Ο χρόνος που τελικά δόθηκε ήταν 3’’ αντί για 2,4’’. Με τη μπάλα να περνάει μέσα με αποδέκτη τον Ρεκουνιώτη και οι διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ. Το περίεργο ωστόσο της υπόθεσης είναι ότι ο χρόνος έμεινε κολλημένος στα 3’’ παρ’ ότι έγιναν δύο πάσες για να περάσει η μπάλα στη ρακέτα. Ο Ρεκουνιώτης τελικά ήταν άστοχος στη βολή (είτε πετύχει το καλάθι), μειώνοντας σε 51-45. Οι Νικαιώτες με το που ακούμπησαν τη μπάλα, δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι κι έτσι αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός παρατάχθηκε με τα  (Παναγιωταράς, Πάντσιος, Πετρόπουλος, Περσίδης, Περδικάρης). Η ομάδα του Μάριου Γούναρη ξεκίνησε πολύ δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 26’ ο Ιωνικός είχε εδραιώσει μια διψήφια διαφορά (63-51) καταφέρνοντας να βρίσκει λύσεις και ωραίους συνδυασμούς κυρίως από μέση απόσταση. Η ζώνη που επέλεξε να παίξει για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού η Ελευσίνα, αν και στο πρώτο ημίχρονο της στοίχισε (παθητικό 51 πόντοι), στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε ότι της έβγαινε, καθώς αρκετά αμαρκάριστα τρίποντα του Ιωνικού, δεν έβρισκαν στόχο. Ο Ιωνικός παρ’ ότι αμυντικά είχε περιορίσει κατά πολύ την Ελευσίνα (Παναγιωταράς – Αβραμίδης, Βασιλόπουλος – Μαντζιώρης), επιθετικά αντιμετώπιζε δυστοκία. Σκορ δεκαλέπτου, 68-56.

Στην τελευταία περίοδο όπου μέχρι τώρα τείνει να αποδειχτεί η αχίλλειος πτέρνα του Ιωνικού, η Ελευσίνα έτρεξε ένα γρήγορο σερί 6-0, μειώνοντας σε 68-62. Κάπου εκεί ωστόσο, θα αναλάμβανε και πάλι δράση ο Πάντσιος, όχι μόνο επιθετικά αλλά και σε επίπεδο δημιουργίας. Ο Ιωνικός έκτοτε άρχισε να αυξάνει τη διαφορά του από την Ελευσίνα, ωστόσο το συγκρότημα του Λευτέρη Τσαουσίδη έκανε την απέλπιδα προσπάθεια μειώνοντας σε 73-66, 4’ πριν το τέλος. Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Παναγιωταράς. Με εξαιρετικό χειρισμό της μπάλας και με δικούς του πόντους και πιο συγκεκριμένα με τρίποντο – μαχαιριά, 2’ πριν τελειώσει το παιχνίδι διαμόρφωνε το 79-68. Κάπου εκεί η πλάστιγγα φάνηκε να γέρνει προς τη μεριά του Ιωνικού. Ήταν σε εκείνο το σημείο που ο προπονητής της Ελευσίνας, αποβλήθηκε από το παιχνίδι για έντονες διαμαρτυρίες. Αν και η Ελευσίνα μείωνε σε 79-70, στην επόμενη φάση ο Πετρόπουλος με νέο τρίποντο έφερνε το σκορ στο 82-70, 1’ πριν το τέλος. Κάπου εκεί η Ελευσίνα, πέταξε λευκή πετσέτα. Το άγχος έφυγε πλήρως από τους Νικαιώτες που με ακόμα δύο τρίποντα, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου σε μια σημαντική νίκη. Τελικό σκορ, 90-72.

Το σχόλιο του ionikosbc.gr

Από τις πιο μεστές, αν όχι η πιο μεστή, φετινή εμφάνιση. Ήταν τόσο καλά διαβασμένος ο Ιωνικός στο εν λόγω παιχνίδι, γνωρίζοντας ότι με αποτέλεσμα εκτός νίκης, θα έμπλεκε καθώς δεν υπήρχαν περιθώρια. Ειδικά επιθετικά, πολύ παραγωγικό παιχνίδι, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που ήρθε λαβωμένος (Ζούμπος, Μούκας) όπως βέβαια ήταν και ο Ιωνικός (Σπανός), και προσπάθησε να τον κοντράρει όσο μπορούσε, αλλά στο τέλος δεν..

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Πάντσιο που έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και από άποψη σκοραρίσματος αλλά και δημιουργίας. Πολύ καλός και σταθερός Πετρόπουλος (ιδίως στο πρώτο ημίχρονο καθώς στο δεύτερο κλείστηκε καλά), όπως επίσης, επιθετικά, πολύ καλός και ο Περδικάρης.

Ιδιαίτερη ωστόσο μνεία πρέπει να γίνει στους Παναγιωταρά και Βασιλόπουλο που έκαναν τις μέχρι τώρα καλύτερες εμφανίσεις τους, προσφέροντας σημαντικά όχι μόνο στην επίθεση αλλά ιδίως στην άμυνα. Η αντιμετώπιση της τριπλέτας Αβραμίδη – Μουμπάρακ – Μαντζιώρη, δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Ακόμα ένα παιχνίδι που η διαιτησία ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο, «εξομαλύνθηκε» η κατάσταση, με τα πνεύματα ιδίως στην κερκίδα να ηρεμούν.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ιωνικός ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, και έκλεισε τον Α γύρο ανεβαίνοντας στην 8η θέση. Χρόνος, ωστόσο για εφησυχασμό δεν υπάρχει. O Ιωνικός θα κληθεί να δώσει τον έκτο αγώνα του σε διάστημα τριών εβδομάδων, υποδεχόμενος μάλιστα την πρωτοπόρο Ερυθραία που καίγεται για νίκη, μετά και το τελευταίο στραβοπάτημα της. Χωρίς ρεπό για ακόμα μία εβδομάδα, όντως λαβωμένη καθώς δεν υπολογίζεται ο Σπανός για το εν λόγω παιχνίδι, αλλά με αρκετά καλή ψυχολογία και με τον κόσμο συνοδοιπόρο, ο Ιωνικός ξεκινά άμεσα προετοιμασία για την εφικτή τρίτη συνεχόμενη νίκη του!

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 90-72
Διαιτητές: Μπούκας, Σκαλτσής
Δεκάλεπτα: 31-22, 51-45, 68-56, 90-72.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος 7 (1), Παναγιωταράς 11 (1), Καπινιάρης, Παλαιοχωρίτης, Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 16 (4), Περδικάρης 16, Πάντσιος 25 (5), Μπολάτογλου, Κοντραφούρης, Περσίδης 7, Καλογερίας.
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 21, Μιχαλούτσος 8, Πέτρουλας 1, Μουμπάρακ 5 (1), Δούκας 7, Ηλιάδης, Ρεκουνιώτης 17, Μαντζιώρης 13 (2).

Επόμενος αγώνας: 29/1, 18.00 Κλ. Πλάτωνα: Ιωνικός – Πανερυθραϊκός