Νέα σπουδαία νίκη για την ιστορική ομάδα!

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2 – 0

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ/ΛΗΣ : Τσεφάϊ , Λάπας, Παναγιωτίδης ,Βασιλάκος , Νίκολι , Λάλα, Παούρης , Ζούκας ( 89΄Λαμπράκος ) , Κυριαζής (86΄Κρητικός ) , Tσέλα ( 75΄ Μπουφίδης ) , Τσάτσα

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Γιάπας, Ζαφειράτος, Κορδογιάννης , Παπαγερίδης, Βοτσαϊλης , Μοροσάνου (29΄ Ντζιώρας) , Τσίτσας., Χατζής, Ταλαμπέκος, Χριστόπουλος ( 80΄ PETRITAJ ) , Κύριος ( 44΄ Πασουμίδης )

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ Ο ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΦΟΥ ΕΧΑΣΕ … ΜΙΑ ΝΤΟΥΖΙΝΑ ΓΚΟΛ ΝΙΚΗΣΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΜΕ 2 – 0 ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ

Έχοντας συντριπτική υπεροχή ο Άρης Πετρούπολης νίκησε τον Αθηναϊκό με 2 – 0 χάνοντας εντυπωσιακές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Ο Άρης από τα πρώτα λεπτά μπήκε δυνατά αλλά στο 19΄ κεφαλιά του Κυριαζή ,στο 23΄σουτ του Τσάτσα, στο 25΄ σουτ του Ζούκα και στο 27΄ανάποδο ψαλίδι του Νίκολι απέκρουσε ο τερματοφύλακας Γιάπας γλυτώνοντας τον Αθηναϊκό κάτι που δεν έγινε στο 39΄ όταν ο Τσάτσα με σουτ στο δεξί παράθυρο του Αθηναϊκού άνοιξε το σκορ 1-0.
Στο 40΄ δυνατό σουτ του Κυριαζή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθηναϊκού ενώ στο 44΄ ο Γιάκας για άλλη μία φορά απέκρουσε το πλασέ του Κυριαζή που βγήκε μόνος και επιχείρησε να περάσει τη μπάλα από πάνω του.
Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε τη πίεση και στο 57΄ δυνατό σουτ του Νίκολι αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή της εστίας του Αθηναϊκού.
Στο 61΄ ο Λάπας σέντραρε στον Ζούκα αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 70΄ σουτ του Κυριαζή απέκρουσεγια άλλη μία φορά ο Γιάκας και ο ερχόμενος Παούρης με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.
Από τον πολύ καλό Άρη ξεχώρισαν οι Κυριαζής, Παούρης, Ζούκας και Τσάτσα ενώ από τον Αθηναϊκό οι Ζαφειράτος και Βοτσαϊλης

Πηγή: Δελτίο Τύπου