Στην 1η θέση της Β’ Εθνικής η ομάδα του Ντολόπουλου!

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας βρίσκεται, πλέον, ο Μακεδονικός! Το ιστορικό συγκρότημα καλαθοσφαίρισης, το οποίο καθοδηγείται από τον έμπειρο προπονητή, κ. Ντολόπουλο, κέρδισε την Κυριακή τους Μαχητές Πευκών εντός έδρας με σκορ 60-58, συμπληρώνοντας δύο νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 60-58
Δεκάλεπτα: 16-10, 24-29, 49-44, 60-58
Διαιτητές: Σελεβός-Αγραφιώτης Γρ.-Αναστασιάδης
Μακεδονικός (Ντολόπουλος): Δημητριάδης 6, Αμπαράς 13(3), Ρόπουτης 12(4), Βαρδής, Γκύζης 2, Αζίζης 5(1), Φλιάτης Ι. 4, Φλιάτης Γ. 4, Γεωργάκης 14.
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χατζουλης): Γεωργίου 4, Ματενίδης 5(1), Πετράκης 22(5), Νότης 18, Καραγιώργος 5, Κουτσοκώστας, Παπασάβογλου, Κόνσουλας 4, Βαϊντερλής.

Λίγη ώρα έπειτα από τη νέα σπουδαία επιτυχία του Μακεδονικού τα στελέχη του εν λόγω συλλόγου εξέδωσαν το ακόλουθο Δελτίο Τύπου, το οποίο μπορεί να διαβάσει κάποιος μέσω της υπέροχης ιστοσελίδας https://www.makedonikos.gr/

«Σε ένα παιχνίδι που πήγαν όλα στραβά στο επιθετικό κομμάτι ο Μακεδονικός κατάφερε να πάρει την πρώτη εντός έδρας νίκη και ταυτόχρονα το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνική.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την ομάδα του Μακεδονικού να κρατάει ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά παίρνοντας πολύ γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ και παρά το γεγονός ότι έχασαν ένα πολύ σημαντικό παίκτη τον Ματενίδη λόγω τραυματισμού κατάφεραν να χτίσουν και διαφορά έως 12 πόντους με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 24-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σάββα Ντολόπουλου με την βοήθεια των φιλάθλων που υπήρχαν στο γήπεδο εξάλειψαν την διαφορά του ημιχρόνου και με ένα επιθετικό crescento των Ρόπουτη και Αμπαρά πήραν διαφορά έως και 10 πόντων με το τρίτο δεκαλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 49-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασε πολλές συγκινήσεις καθώς οι φιλοξενούμενοι παίζωντας άμυνα ζώνης μπλοκαραν επιθετικά για άλλη μία φορά την ομάδα του Μακεδονικού όμως με κρίσιμα καλάθια των Αζίζη και Γεωργάκη και καλές άμυνες πήραν τελικά αν και αγχωτικά την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 60-58.

Ο Α.Σ.Μακεδονικός εύχεται περαστικά στον πρώην αθλητή του συλλόγου Ορέστη Ματενίδη, οποίος όπως όλα δείχνουν υπέστη θλάση στην διάρκεια της δεύτερης περιόδου, γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στα γήπεδα».

«Σεφτέ» με Αρετσού Καλαμαριάς!

Στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, ο Μακεδονικός κέρδισε την Αρετσού Καλαμαριάς με σκορ 80-63 εκτός έδρας, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση μιας υψηλής θέσης στον φετινό… μαραθώνιο.

ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 63-80
Διαιτητές: Θεοδώρου-Μπακάλης-Σαρακενίδης
Δεκάλεπτα: 20-23, 35-46, 49-64, 63-80
ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Φλιώνης 1, Βαρύτης 15(5), Κυφωνίδης 13, Παπαδόπουλος 7(1), Βάνης 9(1), Σαμαράς 8(2), Ντίαθ 10
Μακεδονικός (Ντολόπουλος): Δημητριάδης, Αμπαράς 20(4), Ρόπουτης 7(1), Βαρδής, Γκύζης 8(2), Αζίζης 16(4), Φωτιάδης, Κομμάτας, Φλιάτης Ι. 11(3), Φλιάτης Γ. 7, Γεωργάκης 11, Εμμανουηλίδης