Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ο Πανναξιακός συνεχίζει να γράφει ιστορία, προσθέτοντας ακόμα μία χρυσή σελίδα στην εκπληκτική πορεία που διαγράφει με την ομάδα βόλεϊ γυναικών.

Με την καρδία της αρχηγού Σίας Τοτσίδου να χτυπάει δυνατά στους τελευταίους πόντους, και να επιστρέφει τον Πανναξιακό στη θέση που του αξίζει, ο Πανναξιακός έκανε το πρώτο και δυσκολότερο βήμα προς τον τελικό κόντρα στο «λαβωμένο» Μαρκόπουλο που παρά την απώλεια της Πούλι ήταν μαχητικό, καταφέρνοντας να επιστρέψει στον αγώνα μετά το εις βάρος του 0-2 σετ.

Ο πρώτος ημιτελικός του Final 4 ήταν πραγματικά συγκλονιστικός με την ομάδα της Νάξου να ξεκινά εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 8-0 στο Α’ σετ και έκανε εύκολα το 1-0, ενώ στο β’ σετ το Μαρκόπουλο βρέθηκε να χάνει με 24-16 για να μειώσει με τρεις άσους και κόντρα επιθέσεις της Μερκάντο σε 24-21 για να γίνει το 0-2 (τυπικά γηπεδούχος ο ΑΟΜ)

Στο τρίτο σετ τα δεδομένα άλλαξαν με τον ΑΟΜ να φτάνει στο 8-3, 13-10, 19-14 και την Νάξο να πλησιάζει σε 21-20, αλλά το Μαρκόπουλο ξέφυγε παλι με 24-20 και πήρε το σετ.

Ίδιο το σκηνικό και στο δ’ με το Μαρκόπουλο σταθερά μπροστά στο σκορ (9-5, 12-7, 14-18) και τον Πανναξιακό να πλησιάζει σε 21-19, αλλά εκεί δέχθηκε ένα σερί 4-0 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Πανναξιακός αντέδρασε και προσπέρασε με 3-6 πιέζοντας στο σερβίς για να προκύψει ισοπαλία 6-6 με άσο της Καρακάση. Η Νάξος έφτασε ξανά στο +2 (7-9) με επίθεση της Ζακχαίου και όλα κρίθηκαν στο 10-11. Η Φακοπουλίδου έχασε το σερβίς, η Τοτσίδου έπιασε συνεχόμενα μπλοκ στην Μερκάντο κι ο Πανναξιακός έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 12-25, 21-25, 25-21, 25-19, 10-15
Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Σόουζα 9 (4/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μερκάντο 26 (21/59 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 10 (8/23 επ., 2 ασοι. 21% υπ. – 12% άριστες), Διάλλα 4 (3/8 επ., 1 άσο), Νικολογιάννη 13 (13/40 επ., 14% υπ. – 07% άριστες), Ιακωβίδου –λ (53% υπ. – 34% άριστες) / Καρακάση 1 (1 άσο), Λιάγκη 1 (1/1 επ.), Πατεράκη 8 (3/3 επ., 5 μπλοκ), Τουλγαριδου.
Πανναξιακός (Ρούσης): Φρεσκο 14 (10/30 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 18 (13/41 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Δρακουλίδου 5 (1/3 επ., 4 άσοι), Οικονομίδου 7 (4/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 17 (10/25 επ., 7 μπλοκ, 30% υπ. – 30% άριστες), Ζακχαίου 14 (5/16 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κακουράτου –λ (40% υπ. – 23% άριστες) / Σεφεριάδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Ο Πανναξιακός θα διεκδικήσει το τρόπαιο του θεσμού αύριο Κυριακή 5 Μαρτίου στις 18:00 το απόγευμα κόντρα στον Ολυμπιακό που στον δεύτερο ημιτελικό επικράτησε άνετα επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ.