Η μάχη της ομάδας με τα Αστέρια Δραπετσώνας!

«Παλικάρι» ο Ατρόμητος Κερατσινίου στη Δραπετσώνα, καθώς μπορεί να υπέστη την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα με 1-0 από τα φιλόδοξα φέτος Αστέρια Δραπετσώνας,ωστόσο η ομάδα του Κώστα Λαμπαδάριου, παίζοντας από το 41’ με δέκα παίκτες και έχοντας δυο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι στερήθηκε εξαιτίας σοβαρών διαιτητικών λαθών που καθόρισαν το αποτέλεσμα, να φύγει έστω με την ισοπαλία από το γήπεδο «Γ. Βάζος».
Ο Ατρόμητος Κερατσινίου μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 5’ είχε δοκάρι μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Φούντα.
Στο 41’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Τάνκα απώθησε τον Διακάκη, με τον τελευταίο να βρίζει τα θεία μπροστά στο βοηθό Καρακελλέ, αλλά ο διαιτητής Σφούνος απέβαλε μόνο τον Τάνκα προκαλλώντας «θύελλα» διαμαρτυριών στους φιλοξενούμενους.
Παρά το γεγονός ότι ο Ατρόμητος Κερατσινίου έπαιζε με δέκα, ήταν εκείνος που συνέχισε να έχει καλές ευκαιρίες και στο 51’ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Δαμίγο.
Λίγο αργότερα στο 65’ κέρδισε και πέναλτι σε ανατροπή του Αχλαδιώτη, με τον τελευταίο όμως να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικιέται από τον Γιαννούλη που απέκρουσε.
Το γκολ του αγώνα
Έτσι αφού ο Ατρόμητος δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, στο 72’ δέχθηκε το γκολ που έκρινε τη συνάντηση, σε μια φάση όμως που έγιναν τρεις σοβαρές παραβάσεις οι οποίες αποδεικνύονται και βάση του βίντεο του αγώνα.
Ο Μανιφάδας θα κλέψει με φάουλ στο κέντρο την μπάλα από τον Αχλαδιώτη, με τον διαιτητή Σφούνο να λέει «παίζεται» και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το γκολ των Αστεριών. Έγινε η σέντρα από τα πλάγια, όπου δυο παίκτες των Αστεριών ήταν σε θέση οφσάιντ και ο σκόρερ Μέραπ που νίκησε με κεφαλιά τον Μπαλαφούτη, στην προσπάθειά του να πάρει καλή θέση κάνει και επιθετικό φάουλ.
Τρεις ξεκάθαρες φάσεις όπου ο διαιτητής Σφούνος και η βοηθός Δοκιμάκη δεν ανταποκρίθηκαν ποτέ…Να σημειωθεί ότι και στον προηγούμενο αγώνα με τον Ολυμπιακό Κερατσινίου το γκολ που δέχθηκε ο Ατρόμητος ήταν πάλι οφσάιντ…
Το φιλμ του αγώνα
16’ Επικινδυνη εκτέλεση κόρνερ από το Λαγάνη, η μπάλα πέρασε άουτ κοντά στην εστία.
18’ Σουτ του Αχλαδιώτη έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
24’ κίτρινη κάρτα Τζίντζηρας
26’ Κίτρινη κάρτα ο Διακάκης.
33’ Εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτόπουλου απέκρουσε ο Μπαλαφούτης.
35’ Εκτέλεση φάουλ του Μέραπ , η μπάλα κόντραρε στο τείχος και βγήκε κόρνερ.
38’ Σουτ του Τάνκα έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.
47’ Σουτ του Αχλαδιώτη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε ξυστά από το τέρμα.
49’ Διαγώνιο γέμισμα του Ταμπουρατζή και προβολή από τον Μανιφάδα, η μπάλα δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών του Μπαλαφούτη.
50’ Κλέψιμο της μπάλας από τον Χαρίτο, ο οποίος μπαίνοντας στην περιοχή σούταρε πάνω στην αγκαλιά του Γιαννούλη.
54’ Εκτέλεση φάουλ του Αχλιαδιώτη απέκρουσε ο Γιαννούλης.
57’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μανιφάδας σούταρε η μπαλα κόντραρε, με τον Μπαλαφούτη να αποκρούει και στην συνέχεια μετα από σύγχηση στην περιοχή η μπάλα βγήκε άουτ.
74’ Σουτ του Μανιφάδα η μπάλα άουτ.
80’ Σουτ αδύναμο του Βιδάλη στα χέρια του Γιαννούλη.
92’ Ωραία κάθετη του Δαμίγου μέσα στην περιοχή, βρήκε τον Τσιρίδη Α. , αλλά το σουτ του πέρασε ξυστά πάνω από τα δοκάρια.
ΑΣΤΕΡΙΑ: Γιαννούλης, Παπαχαρίσης, Γεωργαλάς, Σκαρμέας, Λαγάνης, Νίκας, Ταμπουρατζής Π.(56’ Φέρκο), Μανιφάδας, Μεράπ(80’ Ζαχαρίας), Διακάκης(46’ Αναγνώστης), Παναγιωτόπουλος.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπαλαφούτης, Χαραλάμπους(80’ Τσιρίδης Α.), Τσιρίδης Φ., Νομικός, Φούντας, Τάνκα, Αχλαδιώτης, Δάφνης, Χαρίτος(60’ Βιδάλης), Δαμίγος, Τζίντζηρας(54’ Τριανταφύλλου).