Η μάχη της α’ ομάδας με τον Εθνικό Πειραιώς!

Ανώμαλη προσγείωση για την Τριγλία Ραφήνας, που έχασε εκτός έδρας με σκορ 4-1 από τον ψυχωμένο Εθνικό Πειραιώς, όταν την περασμένη Κυριακή η μεγάλη ομάδα της Ραφήνας είχε κερδίσει με τέσσερα γκολ την ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ και ήθελε να συνεχίσει το σερί των καλών της εμφανίσεων.

Πανδαισία γκολ και φάσεων το πρώτο ημίχρονο. Με το καλημέρα και μόλις στο 2΄ ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί με τον Παυλάκη, οποίος με δυνατό σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα. Στο 4΄ ήταν η σειρά της Τριγλίας Ραφήνας να σκοράρει, όταν ο Ποτουρίδης έβγαλε μπαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Νικολόπουλος με δυνατό πλασέ ισοφάρισε. Στο 11΄ ο Εθνικός σκόραρε με τον Λεωνιδόπουλο, μετά από μια φάση διαρκείας στα καρέ της Τριγλίας και αφού η μπάλα χτύπησε δυο φορές στα δοκάρια του Δήμιζα. Δύο λεπτά αργότερα ο Μάναλης έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μαντζώρου και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Το πέναλτι χτύπησε ο Παυλάκης, ο Δήμιζας απέκρουσε υποδειγματικά, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Παυλάκης σε δεύτερο χρόνο σκόραρε, κάνοντας το Εθνικός-Τριγλία 3-1. Από το σημείο αυτό η Τριγλία Ραφήνας ανέβασε στροφές και στο 21΄ ο Βουτσινάς απέκρουσε εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Τσεβά. Στο 28΄πάλι ο Βουτσινάς είπε όχι σε σουτ του Λευτέρη Κότσι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο, με τον Εθνικό να δίνει χώρο στην Τριγλία, κλείνοντας όμως καλά την περιοχή του και με αντεπιθέσεις να προσπαθεί για ένα ακόμη γκολ. Στο 52΄θα μπορούσε η Τριγλία Ραφήνας να μπει στο παιχνίδι, αλλά το σουτ του Ποτουρίδη έδιωξε μόλις άουτ ο Βουτσινάς. Στο 58΄ έγινε μεγάλη φάση για τον Εθνικό, όταν ο Βλάχος βγήκε μόνος του με τον Δήμιζα, με τον τερματοφύλακα της Τριγλίας να του κλείνει το οπτικό πεδίο και ο παίκτης του Εθνικού να πλασάρει άουτ. Ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Χατζησάββας σούταρε από κοντά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δήμιζα και έγραψε το τελικό Εθνικός Πειραιώς – Τριγλία Ραφήνας 4-1.

Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Πεχλιβανίδης (65′ Μπένα), Στρατάκης, Μαρτίνος, Κομνηνός (65′ Χατζησάββας), Κατίδης, Μάναλης (78′ Σωπάσης), Λεωνιδόπουλος, Παυλάκης.

Α.Ο. Τριγλίας Ραφήνας: Δήμιζας, Μπιταξής (46′ Καλογιάννης), Τσάγκαρης, Μακρής, Μαντζώρος, Κωτσαλάς, Κότσι, Παπαδόπουλος (81′ Μάργαρης), Ποτουρίδης, Τσεβάς, Νικολόπουλος.

Πηγή: Δελτίο Τύπου