Η ήττα της α’ ομάδας από τον Ιπποκράτη Κω!

Η ομάδα του Τάσου Βάβουλα δεν άντεξε την πίεση  ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα της Κω ήταν καταιγιστική και ηττήθηκε με 78-44.Ο Πανναξιακός έχει να νικήσει εκτός έδρας από πέρυσι, και πιο συγκεκριμένα την 7η αγωνιστική στα Ιλίσια επί του Ηλυσιακού με σκορ 60-53.

Με 10 σερί ήττες εκτός έδρας, σήμερα ισοφάρισε το αρνητικότερο του σκορ (44 πόντους) που είχε πετύχει πέρυσι την 18η αγωνιστική στις 29 Ιανουαρίου όπου είχε ηττηθεί με 87-44 ενώ η πιο «βαριά» ήττα σημειώθηκε στις 13 Δεκεμβρίου 2016 στην Αγία Παρασκευή όπου η τοπική ομάδα κέρδισε με 91-49.

Στην εικόνα του σημερινού αγώνα, ο Πανναξιακός πήγε στο ημίχρονο με σκορ 28-18 και είχε καταφέρει να κρατήσει χαμηλά το σκορ και να κλειδώσει την επίθεση των γηπεδούχων. Στο 6ο λεπτό η ομάδα της Νάξου ήταν κοντά στο σκορ (11-10) με τον Ιπποκράτη να ξεφεύγει me 16-10 και να τελειώνει το ημίχρονο με 28-18. Στο δεύτερο μισό, η ομάδα της Κω ήταν καταιγιστική και δικαιολόγησε απόλυτα την θέση που έχει στον βαθμολογικό πίνακα. Με τους Χαρίση, Παπαδημητρίου σε καλή μέρα η διαφορά μεγάλωσε (65-40) και τέλος το 78-44.

Ιπποκράτης Κω – Πανναξιακός 78-44