Η μάχη της α’ ομάδας με τον Μυθριδάτη!

Με κεφαλιά ψαράκι ο Ισακάϊ άνοιξε το σκορ στο 13′ μετά από καλοχτυπημένο φάουλ που εκτέλεσε ο σπεσιαλίστας Νομικός στο πρώτο δοκάρι.
Το σκορ θα μπορούσε να πάρει διαστάσεις θριάμβου αν σημάδευαν σωστά οι παίκτες του Ατρόμητου Κερατσινίου σε τρεις περιπτώσεις καθαρού τετ α τετ, που είχε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από επιθέσεις και συνδυασμούς που θα ζήλευε ακόμα και ομάδα Α’ Εθνικής Κατηγορίας. Μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαριστεί από τον Μιθριδάτη,  όταν ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα σε ανατροπή των φιλοξενούμενων χωρίς να αξιοποιούν το πέναλτι σουτάροντας έξω απ’ την εστία.
Ατρόμητος Κερατσινίου-Μυθριδάτης 1-0
Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Ατρόμητος Κερατσινίου, καθώς κατέβαλε με 1-0 τον νεανικό Μιθριδάτη και έπιασε στη δεύτερη προνομιούχο θέση τα Αστέρια Δραπετσώνας που στραβοπάτησαν.
Οι Χαραυγιώτες ήταν ανώτεροι και το τελικό σκορ τους αδικεί, καθώς έχασαν σωρεία ευκαιριών και μάλιστα αυτό θα μπορούσαν και να το πληρώσουν καθώς οι Πόντιοι έχασαν δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης πέναλτι.
Το γκολ
Μόλις στο 13’ ο Ατρόμητος σημείωσε το τέρμα που του χάρισε το πολυπόθητο «τρίποντο». Ο Νομικός εκτέλεσε φάουλ και ο Ισακάι με κεφαλιά «κάρφωσε» τον Καραφουλίδη για το τελικό 1-0.
Η έλλειψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια λίγο έλλειψε να κοστίσει στους γηπεδούχους, καθώς ο Μιθριδάτης στο 80’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μανουλίδη, που καταλόγισε ο διαιτητής Αναστασίου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουιμτσίδης Κ., όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαλαφούτη στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Το φιλμ του αγώνα
5’ Ο Φούντας εκτέλεση φάουλ με τον Καραφουλίδη να απεκρούει ασθενώς και στη συνέχεια την κεφαλιά του Ισακάι έδιωξε σε κόρνερ πάνω στη γραμμή ο Παρασκευόπουλος.
6’ Εκτέλεση κόρνερ του Φούντα απομάκρυναν οι αμυντικοί πάνω στον Ισακάι, σουτ του τελευταίου μπλόκαρε ο τέρματοφύλακας.
30’ Κίτρινη κάρτα στον Αβιτίδη.
31’ Σέντρα του Χαραλάμπους, κεφαλιά του Τριανταφύλλου λίγο άουτ.
35’ Κίτρινη κάρτα στον Ισακάι
36’ Επέλαση του Τζίντζηρα, επιχείρησε σέντρα σουτ μέσα στην περιοχή η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
39’ Φάουλ του Αχλαδιώτη, κεφαλιά του Δαμίγου μπλοκάρει ο Καραφουλίδης.
41’ Κίτρινη στον Μανουλίδη.
45+3’ Εκτέλεση φάουλ του Κουιμτσίδη Κ. η μπάλα σκάει λίγο μπροστά από Μπαλαφούτη που απομάκρυνε την μπάλα.
47’ Σέντρα του Δαμίγου, ο Παρασκευόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.
48’ Κίτρινη κάρτα στον Χαραλάμπους.
58’ Παράλληλη μπαλιά του Αχλαδιώτρη μέσα στην περιοχή ο Τζίντζηρας σούταρε πάνω από τα δοκάρια.
60’ Ωραία επέμβαση του Μπαλαφούτη στην αριστερή του γωνία σε προσπάθεια του Μιθριδάτη.
61’ Φάουλ του Νομικού, προβολή του Αχλαδιώτη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
64’ Σουτ του Μανουλίδη η μπάλα άουτ.
65’ Εντυπωσιακό 1-2 Αχλαδιώτη και Τσιρίδη Α., αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε λίγο άουτ.
67’ Κίτρινη στον Κουζμίδη.
68’ Διαγώνια μπαλιά του Δαμίγου στο Νικολιά, σουτ από πλάγια του τελευταίου δίπλα από το δοκάρι.
73’ Σουτ του Νομικού λίγο άουτ.
83’ Εκτέλεση φάουλ του Νομικού πέρασε άουτ.
84’ Ο Νικολιάς έδωσε στον Αχλιαδιώτη, εκείνος στον Τσιρίδη Α., αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ : Μπαλαφούτης Χαραλάμπους, Παναγόπουλος( 50 Τσιρίδης Φ.) , Δάφνης, Φούντας, Ισακάι, Τριανταφύλλου( 50’ Τσιρίδης Α.) , Νομικός,. Αχλαδιώτης, Δαμίγος Τζιτζηρας( 65’ Νικολιάς )
ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ :Καραφουλίδης, Παρασκευόπουλος, Κουζμίδης, Κουϊμτσίδης Λ. , Κουϊμτσίδης Κ., Αβιτίδης, Μαβίδης, Καράμπουλας, ( 65΄ Σκαρποθέος) , Κεσανίδης, Κρανίδης, Μανουλίδης