Η νίκη της α’ ομάδας επί του Πανελληνίου!

Στο κατάμεστο από φίλους και φιλάθλους της ομάδας Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου, ο Διομήδης επιβλήθηκε χθες του Πανελλήνιου με 19-16 και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Handball Premier. Οι Λύκοι ήταν πεισμωμένοι και έβγαλαν ψυχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παίρνοντας σημαντικό ψυχολογικό και βαθμολογικό πλεονέκτημα, εν ‘ όψει της μακράς συνέχειας στο Πρωτάθλημα.

Έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Σέρβο τερματοφύλακα Λούκα Ράντοβιτς, ο Διομήδης ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το πρώτο μέρος ήταν απόλυτα αμφίρροπο, με τους Πανελληνιονίκες να κοντράρουν στα ίσα το παιχνίδι και να βρίσκουν επιθετικές λύσεις με τον Κρητικό. Η είσοδος του Λούκα Ράντοβιτς, ο οποίος στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκε μόλις δύο γκολ, ήταν καθοριστική, αφού ο Διομήδης ξέφυγε στο σκορ (από 11-10 σε 16-12) και κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Ο Κύπριος Ιούλιος Αργυρού πέτυχε 7 γκολ, βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις και οργανώνοντας πολύ καλά την επίθεση των Λύκων, ενώ ο Αντώνης Δάσκαλος, που πέτυχε 4 γκολ, ήταν κομβικός επίσης στη μεγάλη αυτή νίκη. Ο Σωτήρης Γιόσμου και ο Νέναντ Τρουμπέτας (από 3 γκολ έκαστος) πέτυχαν σημαντικά γκολ όταν τα είχε ανάγκη η ομάδα, ενώ στο σύνολό της η αμυντική λειτουργία των παικτών μας ήταν καθοριστική στην έκβαση του αγώνα.

Πολύ νωρίς, στις αρχές του αγώνα, ο παίκτης του Πανελληνίου Γιάννης Χαντέλης τραυματίστηκε στο γόνατό του και διεκομίσθη στο νοσοκομείο. Χθεσινές πληροφορίες αναφέρουν ότι το πρόβλημά του μάλλον δεν είναι πολύ σοβαρό, ευτυχώς!

Η νίκη αφιερώθηκε από τους παίκτες σε όλον τον υπέροχο κόσμο του Διομήδη, ο οποίος χθες ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της ομάδας και κατέκλυσε το γήπεδο της Νέας Κίου, δηλώνοντας παρών στην μεγάλη προσπάθεια του συλλόγου μας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-5, 7-5, 9-8, 11-10 (ημχ.), 11-10, 13-10, 13-11, 16-12, 18-13, 19-16

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης, Γιόσμου 3, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ. 1, Αργυρού Ι. 7, Μισαηλίδης 1, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Δάσκαλος 4, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζανακάκης, Παπαπούλιος, Κρητικός 7, Χελιώτης, Μάτοβιτς 1, Χειβιδόπουλος 1, Σαμαράς 1, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 4, Ασβεστάς, Αργ. Παπαδόπουλος, Χαντέλης 1, Τσάτσας, Ζαχάρης, Μαντζόπουλος

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 1/1-1/2