Η μάχη της ανδρικής ομάδας με τον ΟΦΗ!

Με τον κόσμο να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα των αθλητών της ομάδας μπάσκετ δημιουργώντας μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό της Νάξου, ο Πανναξιακός ηττήθηκε ακόμα μία φορά όχι λόγω της κακής του εμφάνισης αλλά αυτή την φορά λόγω της αστοχίας του στα κρίσιμα σημεία.

Σε έναν αγώνα γεμάτο πάθος και από τις δύο ομάδες, και με τον Πανναξιακό να παίζει με την πλάτη στον τοίχο καθώς «καίγεται» για βαθμούς αν θέλει να παραμείνει στο παιχνίδι της παραμονής την εθνική κατηγορία, έπεσαν κυριολεκτικά κορμιά.

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε τη νίκη στη Νάξο, καθώς σε εξ’ αναβολής ματς της 9ηςαγωνιστικής της Γ’ Εθνικής επιβλήθηκε 64-69 του Πανναξιακού. Οι «Κρητικοί» έδειξαν χαρακτήρα και παίζοντας με μυαλό πήραν ένα ματς, το οποίο τους επιτρέπει να δουν πιο αισιόδοξα τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ, προηγήθηκαν 5-1, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις «απαντήσεις». Βελτίωσαν την άμυνά τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά 5-8 στο 3’ μ’ ένα τρίποντο του Μαϊστρέλλη κι ενώ «έτρεξαν» ένα σερί 0-7. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Κρητικοί επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους, έφτασαν στο +8 (12-20) με τρίποντο του Καρλάφτη στα 1:48 πριν το τέλος της περιόδου, ενώ στο 10’ ήταν μπροστά 14-22.

Με δυο βολές του Ξενάκη ο ΟΦΗ πήγε στο +10 (14-24) με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου. Στη συνέχεια, βέβαια, ο Πανναξιακός… ανέβασε στροφές και οι «ασπρόμαυροι»… κόλλησαν στην επίθεση. Το 25-31, έτσι, στο 13’ έγινε 37-31 στο 2’:08’’ πριν τη τέλος του ημιχρόνου, με το σύνολο του Τάσου Βάβουλα να «προσπερνάει» μετά από πολύ ώρα και να «χτίζει» σερί 12-0.

Ο ηρακλειώτικος σύλλογος, όμως, «ξύπνησε» και με δύο «βόμβες» του Μαϊστρέλη έξω από τα 6.75μ. έγινε το 37-37 στο 19’, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη της επανάληψης Πανναξιακός και ΟΦΗ «βάδιζαν» χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά με ένα 5-0 οι Κρητικοί προηγήθηκαν 46-41 στo 15’ και 46-52 στο 18’, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν ξανά να «επιστρέψουν» και στο 30’ το σκορ ήταν 53-53. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες…

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν κρατήσει για περισσότερα από τρία λεπτά χωρίς πόντο τον αντίπαλο, όμως κι εκείνοι δεν μπορούσαν να… συνδεθούν με το καλάθι. Στο 6’:30 πριν το φινάλε της συνάντησης ο ΟΦΗ προηγούνταν 55-58. Στα μέσα της περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν 0/4 βολές με τον Δαχρεντζή και με δίποντο του Ξενάκη έγινε το 57-62 στο 36’.

Οι νικητές διατηρούσαν αυτό το μικρό υπέρ τους προβάδισμα, αν και τα πράγματα δεν ήταν εύκολα, αφού πρώτα ο Μπουμπάρης κι έπειτα ο Ξενάκης αποβλήθηκαν με 5 φάουλ. Στο 39’ ο Τζίμης έχασε άλλες δύο βολές για τους ηττημένους και ο Κυρίτσης στα 30’’ πριν το τέλος «έγραψε» το 64-68. Ο Πανναξιακός έχασε την επίθεση και ο Μαϊστρέλης με1/2 βολές πέτυχε το 64-69.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Δελαγραμμάτικας.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-37, 53-53, 64-69.

Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 11 (3), Μαγγιώρος, Καλαβρός, Μάκος, Γεωργιάδης, Καραγιάννης 1, Τζίμης 16 (1), Μάκαρης 4 (1), Σβορώνος 15 (1), Δαχρετζής 13, Καδηγιαννόποπυλος, Μυλωνάς 4.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης , Μαϊστρέλης 10 (3), Ξενάκης 10, Μπουμπαρης  9, Καρλαφτης  3 (1), Αγαπιάδης 14 (2), Πρωτογεράκης 2, Βλαχάκης, Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 8 (1)