Η ομάδα του Τζομάκα και Παπούλη κέρδισε τον αντίπαλο της!

Η Α.Ε. Δικαίου ήταν η μεγάλη νικήτρια της πρόσφατης αναμέτρησης ανάμεσα στο ανδρικό συγκρότημα του εν λόγω σωματείου και την Ελευθερία, η οποία διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Μοσχάτου, την Κυριακή στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής. Το συγκρότημα των έμπειρων κόουτς, Τζομάκα και Παπούλη κέρδισε τον αντίπαλο με σκορ 83-69 και προετοιμάζεται, πλέον, για την εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Α.Ο. Πεύκης, η οποία θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή στο κλειστό γυμναστήριο της Κω.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 69-83
Τα δεκάλεπτα : 24-22, 40-47, 54-59, 69-83
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος- Τσάλλας
Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Παπαγεωργίου 2, Δέλλιος 3, Ζένελι 7(1), Γιαμπάνης 13(2), Κωνσταντινάκος 11(2), Νικολαΐδης, Κιούσης 2, Πετράς 6, Κολοφώτης 1, Κατζογιάννης 20(3), Γιαννουκάκος 4.
Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας- Παπούλης): Βάση 12(2), Δρόσος Μ. 8(2), Τρύπας 12(2), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 7(2), Χρύσης 4, Παρβαντώνης 12(2), Χατζηγιακουμής 3(1), Δρόσος Π., Λάμπρου 4, Καραθωμάς 5(1), Χατζησταμάτης 14(4).

“Σοκ” με Αντώνη Χρυσή!

Λίγη ώρα έπειτα από την ολοκλήρωση του αγώνα, τα στελέχη της Α.Ε. Δικαίου εξέδωσαν την παρακάτω ανακοίνωση, μέσω της υπέροχης ιστοσελίδας τους https://ae-dikaioubc.gr

«Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα μας με τον τραυματισμό του Αντώνη Χρύση (5’21” πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου), που σίγουρα μας επηρέασε , με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο δυνατοί και με ένα σερί 0-10 πήραμε “κεφάλι” στο σκορ, προβάδισμα το οποίο δεν ξαναχασαμε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-47 και στο 24′ η διαφορά έγινε διψήφια (43-55) .

Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο (στο 24′) ο Μιχάλης Δρόσος υπέστη διάστρεμμα και κάποια λάθη μας , επέτρεψαν στους αντιπάλους να μειώσουν στο 54-59.

Στην αρχή του 4ου τα καθοριστικά τρίποντα των Παρβαντώνη, Χατζησταματη και Τρύπα (συνολικά 50% με 16/32) μας έφεραν στο +12 (58-70 στο 34′), ενώ στο 35′ σημειώθηκε και η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού (+13 , 60-73)».