Η ανδρική ομάδα μπάσκετ βρίσκεται, πλέον, στην 3η θέση της Γ’ Εθνικής (video)!

Η πρόσφατη ήττα, την οποία γνώρισε ο Κ.Α.Ο. Δράμας από τον Ιωνικό Ιωνίας με σκορ 66-64, εντός έδρας, δεν έχει… εκτροχιάσει το ανδρικό τμήμα μπάσκετ του ιστορικού σωματείου από την πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, όπως αναφέρεται, ρητά, στο ακόλουθο Δελτίο Τύπου.

«Κ.Α.Ο.Δ. – Α.Σ. ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 64 – 66: Πρώτη εντός έδρα ήττα για τον Κ.Α.Ο.Δ. | Υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας η Δραμινή ομάδα.

Την ήττα γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα ο Κ.Α.Ο.Δ. στο Δ. Κραχτίδης από τον Α.Σ. Ιωνικό, ένας αντίπαλος που η Δραμινή είχε ηττηθεί στο πρώτο γύρο και ήθελε την άτυπη ρεβάνς, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. δεν μπήκε καλή στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και στο τέλος της πρώτης περιόδου ροκάνισε την διαφορά για το 19-27.

Στην δεύτερη περίοδο η Δραμινή ομάδα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και βελτιωμένη τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-43 υπέρ του Α.Σ. Ιωνικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να προσπαθεί να ροκανίσει την διαφορά στο σκορ χάνοντας όμως αρκετά ριμπάουντ τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με την Τρίτη περίοδο να τελειώνει 50-57 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. βελτίωσε την εικόνα του αμυντικά και προσπάθησε να βρει τα καλάθια για να καταφέρει να πάρει την νίκη.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Κ.Α.Ο.Δ. παίρνει κεφάλι στο σκορ για το 64-63, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πέτυχαν ένα σημαντικό τρίποντο με τον Παναγιώτου για να κάνει το 64-66.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Κ.Α.Ο.Δ. διαμαρτύρεται για φάουλ στον Κουμλέλη που δεν δόθηκε από τους διαιτητές με το 64-66 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.