Νέα νίκη για τον Α.Ο. Καβάλας στη Γ’ Εθνική!

Από A.O.Kαβάλα

Α.Ο.ΚΑΒΑΛΑ-ΟΡΦ.ΞΑΝΘΗΣ:3-0…Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΚ νίκησε με 3-0 την αξιόμαχη ομάδα του Ορφέα Ξάνθης. Από την αρχή του αγώνα η ομάδα μας είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού ενώ είχε και 3 δοκάρια, με τα γκολ να έρχονται στο δεύτερο μέρος. Η Καβάλα ξεκίνησε με τερματοφύλακα τον Αθανασίου, δεξιά Σταματόπουλο, αριστερά Φραγκούλη, δύο στόπερ Μπάτζιο και Γιαλούση. Στη μεσαία γραμμή σαν αμυντικά χαφ ο Δέντσας (ο καλύτερος της αναμέτρησης) με τον Λαδάκη, μπροστά τους σε ρόλο οργανωτή τον Παππά, πλάγια αριστερά τον Μελισσόπουλο, δεξιά τον Ζλατκόφσκι, ενώ στη θέση του σέντερ φορ το μεγαλύτερο φετινό μεταγραφικό απόκτημα του ΑΟΚ, ο Σέρβος Μάρκο Παβίσεβιτς. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα είχε προβλήματα στην κυκλοφορία, αργή ανάπτυξη δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα του Ορφέα Ξάνθης έχοντας μοναδική καλή στιγμή την διπλή ευκαιρία του Μελισσόπουλου στο 30ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γ.Ταουσιάνης άλλαξε με την έναρξη τους Ζλατκόφσκι , Σταματόπουλο, Παβίσεβιτς και Φραγκούλη και στην θέση τους μπήκαν οι Κυριακίδης, Μπαντάνης , Λίτσκας και Πτηνόπουλος ενώ στη συνέχεια μπήκαν σαν αλλαγή Μπρατσιάνι, Τουμανίδης, Θωμαϊδης , Μπλιος, Δελής και ο προερχόμενος από τις ακαδημίες του ΑΟΚ Ντέντε. Σε ότι αφορά τα γκολ της αναμέτρησης: το σκορ άνοιξε στο 64′ ο Πτηνόπουλος με κοντινό πλασέ, αφού προηγήθηκε ένα εντυπωσιακό σλάλομ του Λίτσκα που πέρασε τέσσερις αμυντικούς του Ορφέα και το πλασέ του αποκρούστηκε προσωρινά από τον τερματοφύλακα του Ορφέα . Στο 76ο λεπτό έπειτα από σουτ του Τουμανίδη που χρησιμοποιήθηκε σαν αμυντικό χαφ δίπλα στο Λαδάκη, ο Μπρατσιάνι πήρε το ριμπάουντ γράφοντας το 2-0 ενώ το 3-0 έκανε ο νεαρός Ντέντε με ωραίο πλασέ στο 87ο λεπτό. Χαρακτηριστικό της εικόνας του 2ου ημιχρόνου είναι ότι ο Συριτούδης δεν έπιασε καθόλου την μπάλα και η μοναδική φορά που χρειάστηκε ήταν όταν στο 70 λεπτό πρόλαβε λάθος πάσα προς τα πίσω του Μπάτζιου αλλά με τα πόδια απομάκρυνε τον κίνδυνο.